XI Puchar Solnego Miasta, 20.03.2021 – runda I

20 marca 2021 był pierwszym dniem wiosny, ale jednocześnie nowych obostrzeń. W związku z tym, do ostatniego dnia, było wiele wątpliwości czy będzie można rozegrać I rundę, prestiżowych zawodów ogólnopolskich, XI edycji Pucharu Solnego Miasta.

Szczęśliwie organizatorzy dołożyli wiele starań, by przeprowadzić zawody bezpiecznie (m.in. podzielono zawody na dwa bloki, rozgrzewka odbywała się według harmonogramu, a kluby miały swoje sektory klubowe).

Na uczestników czekał duży wybór konkurencji, piękne personalizowane statuetki i medale oraz tradycyjnie, puchary z soli wykonane przez artystów z pobliskiej Kopalni.

Rywalizacją ponad 400 zawodników z 30 klubów, emocjonowali się kibice, zawodników z pięciu województw, za pośrednictwem transmisji on-line.

W pierwszym bloku najmłodsi pływacy ścigali się na dystansach 25-metrowych. Świetnie zaprezentowały się dziewczynki 9-letnie (Greta, Łukasik, Małgorzata Trzos, Marysia Mikuła i Blanka Modzelewska), które zajęły, aż cztery miejsca, wśród najlepszej szóstki kraulistek.

W tej kategorii, z naszej drużyny, najlepsza okazała się Greta, która zwyciężyła w konkurencji stylem grzbietowym, a dowolnym uplasowała się na miejscu drugim. Wysokie piąte miejsca zajęli Tadeusz Dudziak i 8-letnia Małgorzata Słomska na 25m st. dowolnym, Tadzik ukończył również rywalizację grzbiecistów na szóstym miejscu. Tadek, prawdopodobnie, najbardziej jest zadowolony ze startu stylem motylkowym. Konkurencję tą ukończył z brązowym medalem, koleżanka z grupy treningowej Gosia Trzos nie miała tyle szczęście i ukończyła na miejscu czwartym.

W stylu klasycznym na czołowych miejscach sklasyfikowane zostały Greta i Magda Cholewa (5 i 6 miejsce).

W klasyfikacji najlepszych zawodników 9-letnich, w czołowej dziesiątce rywalizację ukończyły:

Greta Łukasik (3), Małgorzata Trzos (5), Blanka Modzelewska (9) i Marysia Mikuła (10)

oraz Tadeusz Dudziak (6)

W klasyfikacji najlepszych zawodników, 8-letnich, najwyżej sklasyfikowano Małgorzatę Słomską (5) oraz Maję Michalik (8).

Po zakończeniu rannego bloku, na słupkach startowych stanęli zawodnicy 10-13-letni, ścigali się na dystansach 50-200 metrowych.

Na zawodach mogliśmy zobaczyć rywalizację na bardzo wysokim poziomie, dodatkowo część z nich rozstrzygała się na ostatnich metrach, przy emocjonującym komentarzu spikera zawodów.

Pomimo wysokiego poziomu rywalizacji, zawodnicy Solnego Miasta odnosili liczne sukcesy, a ich łupem padło, aż 27 medali i ponad 70 miejsc w najlepszych szóstkach konkurencji.

Piękne medale zawisły na szyjach:
2008: Anna Bronka, Jagoda Kryza, Artur Dyda, Piotr Całka, Kacper Kot

2009: Blanka Łukasik, Zoya Żak, Julia Palmi, Barbara Łupińska, Artur Ciupka, Oskar Wrześniak, Jan Rozumek,

2010: Kacper Osak, Maciej Permus, Olaf Misztal,

2011: Maksymilian Szymański

Wszystkie nasze sztafety uzyskały kwalifikację do wyścigów finałowych, których rozegranie planowane jest 2 października 2021.

Na czołowych miejscach klasyfikacji generalnej, swoich kategorii wiekowych znaleźli się:

Dyda (2), Wrześniak (2), Osak (2), Żak (3), Permus (4), Ciupka (4), Szymański (4), Kot (5), Misztal (5), Rozumek (6), Całka (8), Jarmołowska (9), Łukasik (9), Łuczak (10), Olearczyk (10), Szymańska (10)

Cieszymy się z medali i statuetek dla najlepszych zawodników, ale największą radość sprawiają nam liczne rekordy życiowe.

Gratulujemy zawodnikom! …i zapraszamy 30 maja na drugą rundę!

Link do zdjęć tutaj

Wyniki tutaj

Filmy: Bezpośrednie odnośniki do serii

Lista serii, żeby sprawdzić kiedy zawodnik płynął: listy startowe